Kdo jsme

Chovatelská stanice DAVARONI byla založena v roce 2003 a její název byl odvozen od starošpanělského slova "de avaro", což znamená "od myslivce", a slova "avara", které má v italštině význam "skoupá".

   Z původního španělského názvu vyplývá i filozofie naší chovatelské stanice, to jest, že v první řadě bereme anglické setry jako lovecké pomocníky, takže naše pracovní psy intenzivně využíváme po celý rok při lovu na všechny druhy zvěře. Vzhledem k četnému využití v lovu je pro nás kromě výrazných loveckých vloh důležité zdraví - pro chov zásadně využíváme zdravé jedince bez úzké příbuzenské plemenitby. Nezapomínáme ani na exteriérovou kvalitu plemene a předvádíme psy na výstavách. Nejsou pro nás důležité šampionáty anebo počet složených zkoušek, ale náš osobní dojem z jedince, jeho využití v praktickém lovu a zda se nám líbí. Dbáme na to, aby štěňátka, která od nás odejdou, měla po předcích dobrý základ a genetické předpoklady - po pracovní, exteriérové i zdravotní stránce.
   Kvůli zájmu o dění v chovu anglických setrů nás provází členství v Českém pointer a setter klubu, Moravskoslezském klubu anglických ohařů, Slovenském pointer-setter klubu a anglickém klubu The English Setter Association, a z ostatních plemen ještě členství v Klubu bretaňských ohařů a Klubu chovatelů loveckých slídičů. Dále udržuje velmi úzké styky se zahraničními chovateli a cvičiteli . 

   Svým chovem chceme přispět k rozvoji a rozšíření anglického setra. Zlepšení kvality populace plemene se snažíme dosáhnout spojením typických jedinců - naším cílem jsou tedy kvalitní štěňátka se všemi plemennými znaky, se silnými loveckými vlohami a pevným zdravím.

   Náš společný život je propleten velkým celoživotním zájmem - loveckými psy a lovem. A kdo se vlastně skrývá za chovatelskou stanicí?

   Ing. Lucie Studýnková (rozená Skoupá) - do anglických setrů jsem se zamilovala už jako malá a trvalo pár let, než jsem si v roce 2000 mohla pořídit svou první fenu Britu a poté v roce 2003 založila chovatelskou stanici DAVARONI. Angličtí setři jsou pro mne plemenem číslo jedna, a proto se jim věnuji naplno. Při studiu Lesního inženýrství na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně, kde jsme také složila zkoušku z myslivosti, jsem měla dostatek času se věnovat pejskům i lovu. I nyní, při práci v oboru, se současně věnuji chovu a všem činnostem, které k loveckým psům patří. S manželem vykonáváme myslivost přímo v místě našeho bydliště v honitbě Mysliveckého sdružení Železné hory, kde se vyskytuje celá škála druhů drobné i spárkaté zvěře, takže máme s pejsky dostatek zábavy i praxe. Vykonávám také funkci prohlížitele zvěře, tedy jsem osobou pověřenou k prohlížení těla ulovené volně žijící zvěře.
V roce 2011 jsem od MSKAO dostala Čestné uznání za celoživotně úspěšnou propagaci plemen anglických ohařů a o rok později jsem se stala držitelem bronzového vůdcovského odznaku MSKAO. V roce 2012 jsem také byla tímto klubem kooptována na post poradce chovu anglických setrů, o tři roky později pak do funkce hlavního poradce chovu. V roce 2016 jsem byla zároveň zvolena do výboru MSKAO, kde zastávám funkci člena bez portfeje.
Od roku 2013 působím jako rozhodčím pro výkon - zkoušky vloh,  podzimní zkoušky a field trial ohařů. Jsem také členkou Kynologické komise OMS Kutná Hora a od roku 2015 i členkou Dozorčí rady OMS Kutná Hora.

   Jiří Studýnka - angličtí setři vždy přitahovali mou pozornost svou elegancí a stylem práce v poli. Mou největší láskou však byly fenka labradorského retrievera Jasmínka a německý křepelák Largo.
Dnes místo v mém srdci i na konci mého vodítka vyplňuje křepelačka Gera. Dobře vycvičený a na praxi připravený pes je pro mě neocenitelným pomocníkem při lovu. Jsem členem Kynologické komise OMS Kutná Hora, rozhodčím pro zkoušky vloh, podzimní zkoušky, lesní zkoušky, barvářské zkoušky ostatní plemen, barvářské zkoušky honičů a honičské zkoušky a také držitelem Stříbrného vůdcovského odznaku KCHLS.